World Class Textile Producer with Impeccable Quality

Различните видови и карактеристики на ткаенини

Различните видови и карактеристики на ткаенини
  • Dec 29, 2022
  • Индустриски увиди

Ткаенините се од различни типови и спаѓаат во различни категории. Платното доаѓа во два вида - природна и вештачка. Како што сугерира името, природната супстанција доаѓа од природата. Неговите извори се кожурци од свилена буба, животински мантили и разни делови од растение, т.е. H. семиња, лисја и стебла. Категоријата на природни супстанции има долг список од ваков вид.

Памук – Главно се користи во лето, памукот е мек и удобен. Дали сте знаеле дека памукот е ткаенина која најмногу дише? Ја апсорбира влагата и затоа дише.

Свила - Свилата е најмазната и најпосакуваната ткаенина. Тоа е и најсилното природно влакно. Една од неговите многубројни својства е тоа што може лесно да се обои поради високата апсорпција. Неговата способност да апсорбира влага, исто така, го прави одличен за летно носење. Не се збрчка и не ја губи својата форма.

Волна - тоа што не одржува во живот и во тешка зима, инаку се рони до смрт. Волната, исто така, апсорбира и испушта, што ја прави дише. Топло е затоа што е изолатор. Не ја собира лесно нечистотијата, така што не мора да ја перете секогаш кога ќе ја носите. Силен е и не може лесно да се скине. Исто така е отпорен на нечистотија и пламен. Волната е најсилна кога е сува.

Дексас – Тежи многу. Тексасот е многу тренди. Деним јакни, панталони и фармерки повеќе ги претпочитаат луѓето. Изработен е од цврсто ткаена ткаенина и, како и повеќето ткаенини, исто така дише. Трае подолго од обичниот памук. Поради својата дебелина, тексасот треба да се пегла на висока температура за да се ослободите од сите брчки и набори.

Кадифе - кадифето може да го наречете подподелба на ткаенини бидејќи е направен директно од нешто, но направен од различни ткаенини како што се вискоза, памук, свила за да именуваме неколку. Тоа е густо и топло и со голема удобност во зима. Тој е исто така издржлив. Кадифето бара посебна грижа и правилно ракување. И запомнете, не сите од нив се перат во машина. Подобро е прво да ги проверите упатствата.

Покрај тоа, други природни материјали се кожа, платно, лен, сомот, итн. /a>, тука е вистинското место, нудиме различни видови ткаенини на залиха и производство на барање.

Синтетички ткаенини

Влакното од синтетички ткаенини доаѓа или директно од неоргански материјали или од органски материјали комбинирани со хемикалии. Неговите влакна потекнуваат од стакло, керамика, јаглерод итн.

Најлон - Најлонот е доста јак. Бидејќи е еластичен по природа, најлонот ќе ја врати својата форма, а истовремено ќе биде издржлив. Најлонските влакна се мазни, што го олеснува сушењето. Исто така, тежи помалку од другите влакна. За разлика од природната ткаенина, таа не ја апсорбира влагата и затоа не дише. Предизвикува пот и не е добар за лето.

Полиестер – оваа синтетичка ткаенина е исто така силна и еластична. Освен микрофибер, полиестерот не може да ја апсорбира влагата. Ниту се збрчка.

Други синтетички влакна се спандекс, вискоза, ацетат, акрилик, поларно руно итн.

Related Articles