World Class Textile Producer with Impeccable Quality

Плетени ткаенини наспроти ткаенини: сеопфатна споредба

Плетени ткаенини наспроти ткаенини: сеопфатна споредба
 • Nov 24, 2023
 • Техничко знаење
Tags
 • Плетена ткаенина
 • Ткаенини

Во динамичниот свет на модата, плетените и ткаени ткаенини стојат како два столба, секој од нив се разликува по конструкција и функционалност. Оваа статија истражува во нијансите на овие ткаенини, истакнувајќи ги нивните уникатни карактеристики, производствените процеси и различните апликации.

Клучни разлики во конструкцијата

Плетените ткаенини се појавуваат од сложеното преплетување на предивото со помош на долги игли, создавајќи ткаенина забележлива по својата еластичност и приспособливост на различни форми. Оваа флексибилност ги прави плетените идеални за маици, спортска облека, костими за капење, хеланки, чорапи, џемпери, дуксери и кардигани. И покрај нивната разновидност, плетените се соочуваат со предизвици во издржливоста и може да бидат незгодни за шиење поради нивната еластична природа.

Спротивно на тоа, ткаените ткаенини произлегуваат од прецизното преплетување на два комплети предиво под прав агол. Оваа техника дава повеќе структуриран, помалку растеглив материјал. Ткаенините се одлични во изработката на костуми, фустани, здолништа и панталони, нудејќи супериорна издржливост и задржување на обликот во споредба со плетените.

Изградба на плетени ткаенини

 • Начин на производство: Плетените ткаенини се изработуваат преку испреплетени јамки од предиво. Оваа јамка се постигнува со помош на долги игли, што може да се направи рачно или со софистицирани машини за плетење.
 • Структурна флексибилност: Јамката структура на плетените ткаенини дава значителен степен на растегливост. Оваа вродена флексибилност овозможува ткаенината лесно да се усогласува со различни форми и движења, што ја прави идеална за облека што го гушка телото.
 • Текстура и чувство: Плетовите обично имаат мека, пријатна текстура, често со забележлив степен на еластичност. Оваа текстура придонесува за удобност и естетска привлечност на ткаенината.
 • Варијации на шевовите: Плетењето има бројни модели на шевови, од кои секоја создава различна текстура и еластичност. На пример, шевот за дрес е обичен во маици, додека шевот со ребра и шевот со кабли се популарни кај џемперите.

Изградба на ткаени ткаенини

 • Две групи на предива - искривот (предива по должина) и тканата (предива попречно) се испреплетуваат за да се добијат ткаени ткаенини. Ова преплетување обично се прави на разбои, кои се движат од едноставни рачно управувани до сложени автоматизирани машини.
 • Структурна ригидност: Прекрстениот модел на ткаени ткаенини ги прави помалку еластични и поригидни од плетените ткаенини. Оваа цврстина придонесува за подобро задржување на формата и структурирана завеса, идеална за прилагодена облека.
 • Текстура и издржливост: Ткаенините обично имаат помазна, подефинирана текстура. Долгорочните предмети често бараат издржливост и отпорност на абење и кинење, поради што тие често се направени од материјали што ги поседуваат овие квалитети.
 • Разновидност во ткаењето: Различните модели на ткаење, како што се обичните, диаглести и сатенски ткаенини, резултираат со различни текстури и својства. На пример, тексасот вообичаено се прави со ткаенини од диаглец, додека свилените ткаенини често користат сатенски ткаенини.

Компаративна анализа

 • Еластичност: Плетените ткаенини се истакнуваат по еластичност и флексибилност, додека ткаените ткаенини нудат ограничено растегнување, обезбедувајќи поголема стабилност.
 • Издржливост: Ткаенините обично ги надминуваат плетените во однос на издржливоста и отпорноста на деформација.
 • Комплексност во производството: Плетењето може да биде поедноставно во однос на машините и поставувањето, особено за основните модели. Спротивно на тоа, ткаењето, особено сложените обрасци, често бара посложени машини и поставки.
 • Шиење и ракување: Плетените ткаенини може да бидат предизвик за шиење поради нивната еластичност, што бара специфични техники и алатки. Ткаенините, бидејќи се постабилни, обично се полесни за ракување и шиење.

Придобивки и апликации

Изборот помеѓу плетените и плетените ткаенини зависи од намената на употреба на финалниот производ и саканите атрибути. Плетените ткаенини се грижат за лежерната и спортската облека со нивната растегливост и квалитети на обликување. Тие исто така наоѓаат корист во индустриските сектори како медицински текстил, автомобилски текстил и геотекстили. Плетените се најдобриот избор кога креирате облека што бара движење, како што се хеланки или маици.

Поструктурираните ткаенини се користат за формални и прилагодени облеки како јакни и фустани. Нивната стабилност и дефинираната завеса ги прават идеални за структурирана облека. Надвор од модата, ткаените ткаенини служат во индустриски апликации, вклучувајќи тапацир, завеси и постелнина.

Придобивки од плетените ткаенини

 • Флексибилност и истегнување: Структурата со јамка на плетените ткаенини обезбедува одлична растегливост. Овој квалитет обезбедува удобно вклопување и слобода на движење, што ги прави плетените идеални за активна облека, спортска облека и секоја облека за која е потребна усогласеност со телото.
 • Мекост и удобност: Плетените ткаенини генерално нудат помек чувство на кожата. Оваа мекост се претпочита за облека што се носи блиску до телото, како маици, долна облека и салонки.
 • Дише: Многу плетени ткаенини, особено оние направени со природни влакна како памук, покажуваат добра дише. Оваа карактеристика ја подобрува удобноста со тоа што овозможува циркулација на воздухот и апсорпција на влага, што ги прави плетените популарен избор за летна облека.
 • Лесност за нега: Плетените плети, особено оние направени од синтетички влакна, често бараат минимална грижа. Тие се помалку склони кон брчки и може да се мијат и сушат во машина, што ги прави погодни за секојдневно носење.
 • Разновидност во дизајнот: Разновидноста на шевовите и обрасците што може да се постигнат при плетењето обезбедува огромни можности за дизајн. Текстурите, моделите и еластичноста може да се манипулираат за да се создадат уникатни изгледи и функционалности на ткаенината.

Придобивките од плетените ткаенини

 • Трајност и цврстина: Испреплетената структура на ткаени ткаенини дава висока издржливост и цврстина. Ова ги прави ткаените ткаенини погодни за облека и предмети што често се користат, како што се тексас фармерки, работна облека и тапацир.
 • Задржување на обликот: Ткаенините ја одржуваат својата форма и структура со текот на времето, што ги прави идеални за прилагодена облека како костуми, свечени кошули и фустани кои бараат јасна и дефинирана силуета.
 • Опсег на текстури и тежини: Може да се постигне разновиден опсег на текстури и тежини при производство на ткаени материјали, почнувајќи од лесни и воздушни шифони до тешки и цврсти платно. Оваа разновидност им овозможува да се користат низ спектар на апликации.
 • Стабилност за шиење и украсување: Стабилната структура на ткаените ткаенини го олеснува сечењето и шиењето, обезбедувајќи цврста основа за сложени дизајни, украси и детално кроење.
 • Разновидност во шаблони и завршетоци: Ткаенините можат да вклучат различни модели на ткаење и завршетоци, што овозможува креативни дизајни и текстури. Ова вклучува модели како риги, карирани и чекови, составен дел на структурата на ткаенината.

Накратко, плетените ткаенини се одлични по удобност, растегливост и секојдневно носење, додека ткаените ткаенини нудат цврстина, структура и соодветност за формални и тешки апликации.

Различни производни процеси

Производството на плетени ткаенини вклучува создавање на испреплетени јамки со едно или повеќе предива, процес што може да се постигне со рака или со помош на специјализирани машини за плетење. Овој метод формира ткаенина која се карактеризира со вертикални столбови од конци (Велс) и хоризонтални линии (правци) видливи на десната и погрешната страна на ткаенината.

Спротивно на тоа, ткаените ткаенини се изработуваат со ткаење на два типа на нишки, искривување и ткаенини, под прав агол. Ова може да се изврши рачно или со машини за ткаење. Различниот модел на подолжни искривувања испреплетени со вкрстени ткаенини е белег на ткаената ткаенина.

Заклучок

Во суштина, плетените и ткаени ткаенини нудат посебни предности и ограничувања. Плетените ткаенини се слават по нивната еластичност, удобност и приспособливост, што ги прави главен во секојдневната и спортската облека и различните индустриски апликации. Ткаенините, обратно, се ценети поради нивната структура, издржливост и елеганција, кои добро служат во формална облека и различни индустриски намени. Изборот помеѓу плетените и плетените ткаенини на крајот зависи од специфичните барања на производот и посакуваните карактеристики на ткаенината.

Related Articles