World Class Textile Producer with Impeccable Quality

4 видови на важен материјал за ткаенини за облека

4 видови на важен материјал за ткаенини за облека
  • Jan 29, 2023
  • Индустриски увиди

Ткаенините и текстурите во модерната облека се разновидни и се разликуваат во нивните тактилни визуелни квалитети. Типот на ткаенина може да влијае на целокупната слика и да придонесе за посакуваниот изглед. Еве некои од најпопуларните видови ткаенини за облека:

Волна

Волната е материјал кој е прилично непријатен и чеша кога се носи на гола кожа. Но, густата природа на волната ја прави одличен избор за оние кои бараат облека што нуди многу топлина. Некои од типичните предмети за надворешна облека направени од волна се дебели палта и капи. Исто така, овој густ и изолационен материјал има текстура совршена за правење чорапи и ќебиња.

Памук

Памукот е еден од најудобните и најчестите видови ткаенина за облека. Вистинската ткаенина направена од производителите на плетени ткаенини е силна, еластична и мека, што го прави атрактивен избор за опуштена и секојдневна облека, како што се долна облека, пижами и маици. Одличен начин да креирате најинтересни комбинации е да комбинирате неколку различни текстури. На пример, можно е да се комбинираат цврстите и цврсти тексас фармерки со мека текстура како памук за стилски, лежерен и кул изглед.

Твид

Облеката со уникатни принтови, текстури или смели бои може лесно да даде изјава. Еден вид ткаенина што може да помогне да се создаде симбол на стилски, софистициран и шик е облеката од твид. Твид црта на различни нишки за да создаде облека што можете да ја видите и почувствувате веднаш. Ова е класична опција за облека која го издржа тестот на времето и е популарен избор со децении.

Свила

Свилата е една од најлуксузните и најшик опции за денешната облека од високата класа. Тоа е ткаенина која не само што е кул, туку и многу цврста и е префериран избор на пазарот на висока мода.

Конкретниот тип на текстура може да има влијание врз тоа како облеката паѓа и изгледа кога се носи. Различните типови на текстури имаат својства за апсорпција на светлина, рефлектирачки, волумен, големина и тежина. За да создадете тенок изглед, корисно е да користите една од ткаенините што е лесна до средна тежина и јасна, но не премногу цврста. Ткаенините кои се прилично крути можат да му дадат на телото впечаток на поголема тежина. Овде може да се вклучат двојно плетено, сомотски и диагонист. Текстурите со мат или досадна завршница како што се сирова свила, волна и тексас се корисни за да се направи фигурата да изгледа помала.

Related Articles